Programul celei de a LI-a Conferinţe Naţionale
FIZICA ŞI TEHNOLOGIILE EDUCAŢIONALE MODERNE
Iași 14 Mai 2022

Conferința online va putea fi accesată utilizând platforma Webex cu parametrii:
Meeting link:   https://uaic.webex.com/uaic/j.php?MTID=m9490b2163eb96bfa3df5af5cd7fa11c2
Meeting number:  2730 123 5568
Password: FTEM2022

Conferința onsite va avea loc la Facultatea de Fizică, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, Iași

8:30 - 9:00 - Înregistrarea participaţilor (Hol Sala L1)
9:00 - 9:10 - Festivitatea de deschidere a lucrărilor conferinţei (Sala L1)

Conferinţă invitată (Sala L1)
Moderator: Ionuț Topală

9:10 - 9:40 Single-electron tunneling for ultimate electronics on a platform of academic international collaboration, Daniel Moraru, Assoc. Professor, Dr. Eng, Shizuoka University, Faculty of Engineering, Research Institute of Electronics,  Hamamatsu, Japonia

Conferinţe plenare 1 (Sala L1)
Moderatori: Cristian Enachescu, Ionuț Topală

9:40 - 9:55  Investigation of anisotropic porosity in BaTiO3-based ceramics: Experiment and mesoscale models for strain-stress distributions, Radu Stirbu, Vlad-Alexandru Lukacs, Leontin Padurariu, Liliana Mitoseriu (O1)
9:55 - 10:10  The effect of migration on a Lotka-Volterra population model, Octavian Ianc, Andrei Marin (O2)
10:10 - 10:25  Studiul clusterilor în monostraturi magnetice pentru modele de tip Ising, Iustina Serbanescu (O3)
10:25 - 10:40  Efectul grupelor fluorurate asupra performantelor optice, dielectrice si morfologice ale unor materiale poliimidice, Simona Luminiţa Nica, Raluca Marinica Albu, Luminiţa Ioana Buruiana, Iuliana Stoica, Andreea Irina Barzic (O4)
10:40 - 10:55  Undele gravitaționale obținute ca soluții ale ecuațiilor de câmp Einstein, Tudor Pintilie, Iordana Aștefănoaei (O5)
10:55 - 11:10  Investigation of the electrical properties of hafnium doped barium – titanate ceramics, Teodora Sandu, Vlad - Alexandru Lukacs, Lavinia Curecheriu, Liliana Mitoșeriu (O6)
11:10 - 11:25  Modele elastice pentru studiul compusilor cu tranziţie de spin, Alexandra-Ioana Popa, Laurenţiu Stoleriu, Cristian Enăchescu (O7)
11:25 - 11:40  Studiul comportamentului unor sateliţi de comunicaţii pe orbite joase folosind metode numerice, Andrei Sandu, Ionut Topala (O8)

11:40 - 12:00 Pauză de cafea. Poza de grup.

Conferinţe plenare 2 (Sala L1)
Moderatori: Iordana Aștefănoaei, Cătălin Agheorghiesei

12:00 - 12:15  Simularea procesului de obținere de depuneri nanostructurate utilizând o mască coloidală, Victorio Moraru, Claudiu Costin (O9)
12:15 - 12:30  Traiectoriile particulelor in jurul gaurilor negre aflate in rotație, Marina Aura Dariescu, Victor Ovidiu Slupic (O10)
12:30 - 12:45  Teaching During Pandemic, Cristina Marin (OE1)
12:45 - 13:00  Pisica lui Schrödinger,  Ana Maria Cotoranu, Ecaterina Aurica Angheluță (OE2)
13:00 - 13:15  Noi aplicații ale efectului Coandă, Nicole Dobrovolschi, Cătălin Daniel Angheluță (OE3)
13:15 - 13:30  Levitator Acustic, Sophia-Maria Posderie (OE4)

Sesiunea postere (Hol Sala L1)
13:30 - 14:30
Moderatori: Violeta Georgescu, Mihai Toma, Cristian Baban, Ioan Dumitru

14:30 -14:40 Închiderea conferinţei

© Facultatea de Fizică Iași & Faculty.ro